Festivalis „Permainų muzika”. Praeinančio laiko muzika

Festivalis „Permainų muzika”. Praeinančio laiko muzika

Renginio data: 2022 m. rugsėjo 29 d.
Renginio laikas: 18.30 val.
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Renginio trukmė: 1 val. 50 min. su pertrauka

Kompozitoriaus Osvaldo Balakausko 85-mečiui
Kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus 90-mečiui

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Valstybinis choras „Vilnius“
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas
Solistė Lauryna Bendžiūnaitė (sopranas)
Dirigentas Robertas Šervenikas

Programa: Osvaldas Balakauskas, Hans Abrahamsen, Bronius Kutavičius

 

Festivalį „Permainų muzika“ tęsia Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas) programa „Praeinančio laiko muzika“. Rugsėjo 29 dieną, ketvirtadienį, 18.30 valandą Klaipėdos koncertų salėje vyksiantis koncertas pagerbs du iškiliausius lietuvių muzikos kūrėjus ir pristatys pripažinto danų autoriaus kūrinį.

Broniui Kutavičiui šių metų rugsėjo 13 dieną būtų sukakę 90 metų, tačiau pernai rugsėjo 29 dieną jo netekome. Nacionaline premija įvertintas kompozitorius laikomas lietuviškojo minimalizmo pradininku. Kūrėjo įkvėpimo šaltinis – tautos istorijos ir kultūros klodai, o muzikinės kalbos šaknys glūdi archajiškoje lietuvių liaudies kūryboje. Iš pažiūros paprastos, tačiau nuolat kartojamos ir auginamos jo garsų sistemos turi magišką poveikį klausytojams.

Monumentaloji B. Kutavičiaus „Epitafija praėjusiam laikui“, parašyta mišriam chorui ir simfoniniam orkestrui, garsais pasakos apie keturis Lietuvos kultūros ir istorijos momentus. Kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru B. Kutavičiaus kūrinį atliks Valstybinis choras „Vilnius“.

I kūrinio dalis – Introdukcija „Gedimino sapnas“ – pasakoja plačiai žinomą legendą apie Vilniaus atsiradimą. II dalis – Pasakalija „Vivat, Accademia“ – skirta seniausiam Rytų Europoje Vilniaus universitetui, įkurtam 1579 metais. Joje kompozitorius panaudojo XVII a. lietuvių filosofo, retorikos ir muzikos teoretiko, Vilniaus universiteto profesoriaus Žygimanto Liauksmino veikalo „Ars et praxis musica“ fragmentą. III dalis – „Amžinoji rauda“, skirta kankinių, pasiaukojusių už Lietuvos laisvę, patyrusių priespaudą ir trėmimus, šventam atminimui. Teksto autorius – poetas Sigitas Geda, kurio žodžiais sukurta didžioji dalis B. Kutavičiaus kūrinių. IV dalis „Katedros atšventinimas“ parašyta S. Gedos ir Dovydo psalmės tekstais.

Osvaldą Balakauską, kuris šių metų gruodžio 19 dieną minės savo 85-metį, pažįstame ne tik kaip kompozitorių, pedagogą, bet ir kaip politiką. Jis buvo „Sajūdžio“ tarybos narys, o atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę ėjo atsakingas Lietuvos ambasadoriaus Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje pareigas. Už itin savito stiliaus kūrybą O. Balakauskas taip pat pelnė Lietuvos nacionalinę premiją.

Klaipėdiečiams bus įdomu sužinoti, kad O. Balakauskas 1948–1956 m. gyveno mūsų mieste, mokėsi dabartinėje Vytauto Didžiojo gimnazijoje ir S. Šimkaus konservatorijoje.

Koncerte išgirsime kompozitoriaus simfoninę poemą „Tetra“ (graikiškai – keturi), kurios pavadinimas, pasak autoriaus, „apibendrina šiame kūrinyje naudojamą keturgarsį kontrapunktą“.

Šiame koncerte taip pat pasirodys viena ryškiausių Lietuvos dainininkių – sopranas Lauryna Bendžiūnaitė. Iš Nidos kilusi, Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje studijavusi solistė dabar dainuoja garsiausiose pasaulio scenose. Tarp jų – Švedijos karališkoji opera, Reino nacionalinė opera Strasbūre, Amsterdamo „Concertgebouw“, Varšuvos nacionalinė filharmonija, Elbės filharmonija Hamburge, Liucernos festivalis, Londono „Wigmore Hall“ ir kitos. Prieš keletą metų išvykusi į Vokietiją dirbti Štutgarto operos teatre, L. Bendžiūnaitė su šeima apsigyveno šiame mieste, iš kurio dabar tiesiasi jos koncertų ir spektaklių maršrutai. Džiugu, kad solistė kasmet aplanko gimtąjį pajūrį ne tik pasisvečiuoti, bet ir inicijuoja menines idėjas, kurias su entuziazmu įgyvendina.

Bendžiūnaitės repertuaras itin platus – nuo W. A. Mozarto ir G. F. Handelio iki naujausios dabarties kompozitorių kūrybos. Šįkart ji atliks solo partiją Hanso Abrahamseno kūrinyje „Let Me Tell You“ / „Leiskite man jums pasakyti“ sopranui ir orkestrui. Sukurta pagal įžymaus britų rašytojo Paulo Griffithso tekstus ir jaudinantį Ofelijos paveikslą atskleidžianti kompozicija dedikuota šiuolaikinio vokalo žvaigždei Barbarai Hannigan. „The Guardian“ muzikos kritikai šį H. Abrahamseno opusą įvertino kaip vieną puikiausių XXI amžiaus kūrinių. Pastarąjį dešimtmetį jį atlieka patys garsiausi pasaulio orkestrai.

Programą diriguos pripažintas šiuolaikinės muzikos interpretatorius, lietuvių kompozitorių kūrybos puoselėtojas Robertas Šervenikas. Lietuvos nacionalinės premijos laureatas kartu su žymiausiais mūsų šalies ir užsienio kolektyvais koncertavo beveik visose Europos šalyse, Japonijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, Brazilijoje, Izraelyje ir kitur. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru jis dirba jau beveik 30 metų, yra kolektyvo antrasis dirigentas. Pagrindinės R. Šerveniko pareigos šiuo metu – Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyr. dirigentas. Svarbią vietą dirigento kūrybinėje veikloje taip pat užima operos ir baleto žanras. Jis dirbo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro muzikos vadovu, diriguoja Bavarijos valstybiniame operos teatre Miunchene.

Vienintelis simfoninis koncertas festivalyje „Permainų muzika“ laukia jūsų dėmesio!

Siųsti

2022-09-29

18:30

Klaipėdos koncertų salė

Rinktis bilietus

Renginio vieta:

Klaipėdos koncertų salė

Klaipėdos koncertų salė, Šaulių gatvė, Klaipėda

Sutinku
Font Resize
Contrast