Nuo latvių žemės

IX-asis Tarptautinis Šv. Jokūbo festivalis

2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis, 12 val.
Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

“NUO LATVIŲ ŽEMĖS”

Eriks Ešenvalds (*1977)
„In paradisum”

Jekabs Janševskis (*1992)
„No letu zemes”

Selga Mence (*1957)
„Kur tu biji, balelini“

Atlikėjai:
Choras VILNIUS (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas)
LIETUVOS KAMERINIS ORKESTRAS (meno vadovas ir dirigentas Sergej Krylov)
TOMA VAŠKEVIČIŪTĖ – skaitovė

Dirigentas MARIS SIRMAIS

Koncerte „Nuo latvių žemės“ skambės latvių kompozitorių E. Ešenvalds, S. Mence‘s ir J. Jančevskio kūriniai chorui ir kameriniam orkestrui. Koncerto kulminacija taps vieno ryškiausių jaunosios kartos latvių kompozitorių J. Jančevskio oratorija „No letu zemes“.

Telieka amžiams tai mįslė,
Ar Morta kilusi iš latvių genties, o gal lietuviams ji giminė!
Jei galime legendomis tikėti, ir protas girdi širdį,
Jei su Dievo leidimu jaučiam sielas, kurios jo rankos laikosi,
Tegul jos balsas šiandieną mano burna kalba!

„Žmonės pasakoja, kad pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo žmona buvo iš letu žemės, Latgalės. Ji buvo vardu Marta ar Morta. Karalienės vardas istoriniuose įrašuose labai retai sutinkamas. Galbūt ji taip buvo pavadinta karūnavimo metu? O gal šį vardą nešiojo nuo gimimo? Taip pat sakoma, kad karalius Mindaugas mirė Aglonoje. Net šiandien yra žmonių, teigiančių, kad taip negalėjo būti! Mindaugas nemirė Latvijoje ir Marta nebuvo iš Latgalės!
Mes nesakome, kad tai neginčytina tiesa. Mes tiesiog tikime, kad taip galėjo būti. Istoriniai šaltiniai teigia, kad Mindaugo ir Martos karūnavimas vyko 1253 m. liepos 6 d. Tebus šis kūrinys garbingam mūsų tautų protėvių atminimui ir Baltijos šalių žmonių bendrystei šiandien ir ateityje“ – teigiama kūrinio anotacijoje.

Oratorijoje chorui, mušamiesiems ir kameriniam orkestrui taip pat dalyvauja ir skaitovas. Koncerte Vilniuje aktorė Toma Vaškevičiūtė skaitys Reginos Kvašytės iš latvių kalbos išverstus Evos Martužos, Zanės Jančevskos ir Leldės Stumbrės tekstus.

Koncertui diriguosiantis latvių dirigentas Māris Sirmais – vienas ryškiausių vardų šių dienų choro muzikos pasaulyje. Nuo 1997 m. M. Sirmais yra valstybinio choro „Latvija“ meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, Latvijos Jāzeps Vītols muzikos akademijos choro dirigavimo katedros vedėjas, daugelio tarptautinių konkursų žiuri narys, Latvijos mokslų akademijos garbės narys, pelnęs daugybę apdovanojimų už meninę veiklą bei Latvijos garsinimą pasaulyje.
M. Sirmais nuolat koncertuoja su įvairiais profesionaliais orkestrais Latvijoje ir yra dirigavęs tokiems kolektyvams kaip „Kremerata Baltica“, Umeå simfoninis orkestras, Helsinkio stygos ir Jevgenijaus Svetlanovo valstybinis akademinis simfoninis orkestras. Jis taip pat bendradarbiavo su pasaulinio garso solistais, tarp kurių – Maksimas Rysanovas, Kristina Blaumane, Egils Siliņš, Aleksandras Antoņenko, Julius Bergeris, Gidonas Kremeris, Inese Galante bei kiti.

Siųsti

2019-09-22

12:00

Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

Renginys nemokamas

Renginio vieta:

Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia, Vasario 16-osios gatvė, Vilnius

Sutinku
Font Resize
Contrast