Festivalio premjera Oratorija “Piligrimas”

IX-asis Tarptautinis Šv. Jokūbo festivalis

2019 m. rugsėjo 7 d., šeštadienis, 20 val.
Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

Festivalio globėjas – Vilniaus arkivyskupas metropolitas GINTARAS GRUŠAS

FESTIVALIO PREMJERA
ORATORIJA „PILIGRIMAS“ chorui ir elektronikai

Giedrius Svilainis (*1972), Dominykas Digimas (*1993), Mykolas Natalevičius (*1985)
Libreto autorius Herkus Kunčius (*1965)

Choras VILNIUS (vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas)
STEIN SKJERVOLD (baritonas)
Dirigentas ARTŪRAS DAMBRAUSKAS

IX Tarptautinį Šv. Jokūbo festivalį pradės choro „Vilnius“ užsakymu sukurta oratorija „Piligrimas“. Šv. Jokūbo keliui dedikuota oratorija bus pirmasis piligrimystės tema sukurtas originalus stambios formos kūrinys.

„Piligrimą“ sudaro trys dalys, kurias, laisvai interpretuodami rašytojo Herkaus Kunčiaus tekstus, kūrė trys ryškūs šių dienų kompozitoriai – Giedrius Svilainis, Dominykas Digimas ir Mykolas Natalevičius.

Neik minios priekyje,
Neik minios gale,
Neik šalia minios,
Eik savo keliu

Herkus Kunčius

I dalis.

Pirmąją oratorijos dalį sudaro trys epizodai, kuriuose elektorinė muzika persipina su dangaus balsų, piligrimų chorų bei solisto balsais. Čia prasideda Piligrimo kelionė, kurioje dangiškieji ir žemiškieji balsai gundo keliauti į dvasinę savęs pažinimo kelionę. Antrajame epizode Piligrimas susiduria su pirmosiomis kliūtimis, o jas įveikus viską vainikuoja kelionės, dvasinio pažinimo, meilės sau, amžinybei ir visatai euforija trečiajame epizode.
Kompozitorius Giedrius Svilainis

II dalis

Dažnam mūsų kartais kyla klausimas, kodėl renkamės būtent tą kelią kuriuo einame, kas mus juo veda ir ar tikrai tas kelias yra teisingas. Ar sąmoningas mūsų apsisprendimas, ar einame vedini intencijos eiti patogiau, keblius sprendimus paliekant pašonėje?
Ar dažnai tenka pasukti keliu, kuriame susiduriame su apsisprendimu nepaklusti savo kūniškam patogumui ir stoti akistaton su tuo, kas verda giliausiose minties užkaboriuose?
Sunkiausia sau tiesą pasakyti balsu. Net savo mintyse pradėjus eiti šiuo keliu iš rišlių žodžių lieka beformiai balsų dariniai su vis prasibraunančiais raktiniais žodžiais. Tuomet belieka ieškoti kitos medijos, kitų kanalų ir kito kelio, kuriame šie žodžiai virstų prasminga visuma ir padėtų rasti atsakymus į klausimus, kuriuos jau seniai žinome, tačiau arba nebematome beformiuose balsių dariniuose, arba tiesiog maudomės patogiame ir lengvame jų skambesyje.
Kompozitorius Dominykas Digimas

III dalis

Įžanga
Niūrus ėjau
Kai sutemos ateina
Naktis atėjo
O, vargas man
Na, kelkis
Kreivais keliais visi geri dalykai tikslo siekia
Nesu dar statula pavirtęs
O, tu gyvenimo pavakary
Kai sutemos ateina

Žmogaus gyvenimą galima prilyginti keliui. Piligrimo vidinius konfliktus ir dialogą su piligrimų choru bei dangaus balsais kūrinyje atliepia dvasinę kelionę simbolizuojančios dešimt dalių, kuriose susipina solisto baritono bei mišraus choro balsai, aplinkos lauko įrašai bei elektronika transformuoti garsai. Balso ir chorinei partijai būdingas diatoninis garsynas, o elektroninė partija sudaryta iš aplinkos lauko įrašų bei transformuotų vargonų, varpų ir vokalo garsų.

Vidinė kelionė gali apimti pačias įvairiausias būsenas ir emocijas, kurias oratorijoje įgarsina įvairiausias erdves atspindintys lauko įrašai iš Italijos, Vokietijos, Izraelio, Indijos, Kongo Demokratinės Respublikos, Lenkijos ir Lietuvos. Kūrinyje taip pat galima išgirsti vargonų garsus iš Lenkijos, Olandijos bei grigališkojo choralo giedojimo nuotrupas iš Ispanijos.
Kompozitorius Mykolas Natalevičius

FESTIVALIO PARTNERIAI

Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacija
Šv. Jokūbo kelio draugų asociacija

Siųsti

2019-09-07

20:00

Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

Renginys nemokamas

Renginio vieta:

Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

Vasario 16-osios street 10, Vilnius

Sutinku
Font Resize
Contrast