Oratorija „13“ | Kaunas

„Ir girdisi šnabždantys jūsų balsai
Ir vienas vienintelis žodis: „g y v e n t i.“
(A. Ališauskas)

13 – magiškas, baugus ir apipintas mistika. Tai skaičius, kartą jau atnešęs mirtį ir atgimimą, kovą tarp gėrio ir tamsos. Su 13 išgyvenamas virsmas, kai visko pabaiga tampa naujo pradžia. Ansamblis „Lietuva“ pristato premjerą – oratoriją „13“, skirtą įprasminti svarbią 1991-ųjų naktį ir pagerbti tuos, dėl kurių šiandien esami laisvi. Specialiai šiam projektui muziką kūrė tarptautinio garso latvių kompozitorius Ēriks Ešenvalds, kurio kūriniai žinomi ir atliekami visame pasaulyje.

Kartu su „Lietuvos“ choru, šokėjais ir nacionalinių instrumentų orkestru scenoje pasirodys Valstybinis choras „Vilnius“, Vilniaus universiteto kamerinis orkestras bei žiūrovų įvertinti solistai – aktoriai Vladas Bagdonas ir Vytautas Rumšas pakaitomis, folkloro atlikėja Rasa Serra, operos solistė Jovita Vaškevičiūtė ir neįtikėtinu talentu stebinantis, jauniausias projekto solistas Teodoras Lipčius. Kazickų šeimos fondo globojama premjera įvyks sausio 14 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre.

Emociškai pagauli oratorija „13“ – tarsi kitokia istorijos knyga, to meto įvykius atskleidžianti per šeimos patirtį. Čia pasakojama vaiko, mamos ir tėvo akimis, kiekvieno jų būsenomis bei jautriais vidiniais išgyvenimais. Ką jaučia mažas vaikas, taip arti pamatęs mirtį ir čia pat degančius vilties laužus? „Istorinė atmintis išlieka per ateitį, per mūsų vaikus. Todėl oratorijoje žvelgiama vaiko žvilgsniu – mes jam tarsi perduodame tai, ką patyrėme, ko liudininkais tapome. Vaikai juk irgi toje aikštėje buvo kartu su tėvais, stebėjo pro langus ar gatvėse. Reikia žinoti, prisiminti ir vertinti savo istoriją, o tuos įvykius pasirinkome atspindėti būtent per vieną šeimą. Atskiri kūriniai veikia itin emociškai giliai“, – pasakoja oratorijos režisierė Leokadija Dabužinskaitė, kūrusi ir ansamblio baltišką misteriją „Dievai ir žmonės“.

Naujoje oratorijoje tekstu, muzika ir šiam žanrui nebūdinga modernia choreografija bus kuriama refleksija, kuri vieniems reikštų grįžimą mintimis į Sausio 13-osios naktį, kitiems – gilesnį suvokimą, kuo iš tiesų gyveno tuo metu Vilnius, Lietuva, jos žmonės. Oratorijos kūrinius sieja bendros emocinės temos, o šeimos išgyvenimus sustiprina pasakotojų V. Bagdono ir V. Rumšo vyresniojo balsai, lietuvių liaudies dainų motyvai, šūksniai, maldos ir giesmės. Pirmą kartą pajėgas apjungia „Lietuvos“ ir „Vilniaus“ chorai, kurių bendros masinės scenos skambės įtaigiausiai.

„Oratorija skambės kitaip nei įprasta. Čia daug teatro ir jo apraiškų, o pati programa – tarsi spektaklis. Ta forma ir pasaulyje kinta, joje nebematysime tik atsistojusio ir dainuojančio choro, kas būdinga koncertiniam oratorijos atlikimui. Turinio atžvilgiu, kūriniai susijungs į vieną pasakojimą, o kiekviena oratorijos dalis turės savo paskirtį. Istorinė, giliai paveiki programa su kovos išgyvenimais, tačiau šviesia ir viltinga muzika“, – sako režisierė L. Dabužinskaitė, už nuopelnus Lietuvai Prezidentės apdovanota Riterio kryžiumi.

Oratorijos kompozitorius Ē. Ešenvalds yra tris kartus laimėjęs Latvijos didžiosios muzikos premiją, pelnęs tarptautinį pripažinimą, o jo kūrinius atlieka tokie pasaulio kolektyvai kaip Bostono, Birmingemo simfoniniai orkestrai, amerikiečių chorai ir kiti.

Dauguma oratorijos „13“ kūrėjų atpažįstami iš kitos ansamblio „Lietuva“ programos – koliažinės operos „Mažvydas“. Oratorijai libretą parašė Arnas Ališauskas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premijos laureatas. Oratorijos scenografas – Gintaras Makarevičius, dirbantis su tokiais režisieriais, kaip Oskaras Koršunovas, Gintaras Varnas, Jonas Vaitkus, Éric‘as Lacascade’as. Kostiumų dailininkė – Olga Filatova-Kontrimienė, Anželikos Cholinos teatro šokio spektaklio „Idiotas“, miuziklo „Mindaugas“ bei kitų spektaklių kostiumų kūrėja.

Choreografiją kūrė režisierė L. Dabužinskaitė ir ansamblio „Lietuva“ vyr. baletmeisterė, Auksinio scenos kryžiaus ir Padėkos kaukės laureatė Aušra Krasauskaitė. Vyr. dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas.

2022 m. premjera, skirta Laisvės gynėjų dienai atminti, po Kauno turą tęs ir kituose šalies miestuose – Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Marijampolėje ir Alytuje. 2023-2024 m. oratoriją planuojama kartoti Sausio 13-osios proga.

GLOBĖJAS
Kazickų šeimos fondas

DALYVAUJA
Valstybinis ansamblis „Lietuva“
Valstybinis choras „Vilnius“
Vilniaus universiteto kamerinis orkestras

Solistai:
Vladas Bagdonas / Vytautas Rumšas
Teodoras Lipčius
Osvaldas Petraška / Saulius Vasiliauskis
Rasa Serra
Jovita Vaškevičiūtė / Aistė Benkauskaitė

KŪRYBINĖ GRUPĖ
Režisierė – Leokadija Dabužinskaitė
Kompozitorius – Ēriks Ešenvalds
Libreto autorius – Arnas Ališauskas
Vyr. dirigentas – dr. Egidijus Kaveckas
Scenografas – Gintaras Makarevičius
Choreografės – Leokadija Dabužinskaitė ir Aušra Krasauskaitė
Kostiumų dailininkė – Olga Filatova-Kontrimienė
Projekcijų dailininkas – Vaclovas Nevčesauskas

Siųsti

2022-01-14

18:00

Nacionalinis Kauno dramos teatras

Rinktis bilietus

Renginio vieta:

Nacionalinis Kauno dramos teatras

Laisvės al. 71, Kaunas 44304

Sutinku
Font Resize
Contrast