III Šv. Jokūbo festivalis

Apie festivalį

Šalia Lukiškių aikštės įsikūrusią Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią jau trečiąjį kartą sakralios muzikos garsais pripildė Tarptautinis Šv. Jokūbo festivalis, vykęs rugsėjo 8–28 d. Vilniuje, taip pat aplankęs ir Kauną. Festivalyje dalyvavo žymūs užsienio ir Lietuvos chorai: svečiavosi Baltarusijos akademinis televizijos ir radijo choras (meno vadovas ir dirigentas Pavel Šepelev), koncertavo Vilniaus miesto savivaldybės choras „Jauna muzika“ (meno vadovas ir dirigentas prof. Vaclovas Augustinas), o festivalio programoje dominavo šeimininkai – choras „Vilnius“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas prof. Povilas Gylys, dirigentas Artūras Dambrauskas).

Festivalyje skambėjo dvi premjeros: Lukiškių Dievo Motinos ikonos sugrįžimo į bažnyčią progai sukurtas Donato Zakaro kūrinys „Rorate Caeli Desuper“ („Rasokite, dangūs, iš aukštybių“) mecosopranui (solistė Ieva Prudnikovaitė), mišriam chorui ir varinių pučiamųjų kvintetui, o taip pat – Vytauto Miškinio „Passio Domini nostri Jesu Christi secundum Joannem“ penkiems solistams ir mišriam chorui a capella.

Kulminacija tapo rugsėjo 28 d. vykęs Šv. Jokūbo festivalio uždarymo koncertas, kuriame skambėjo Wolfgango Amadeuso Mozarto „Didžiosios mišios“ c-moll: jas atliko choras „Vilnius“ (meno vad. ir vyr. dirigentas prof. P. Gylys) , Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vad. ir dirigentas prof. D. Katkus), pučiamųjų instrumentų grupė ir solistai: Joana Gedmintaitė (sopranas), Jomantė Šležaitė (mecosopranas), Algirdas Janutas (tenoras), Arūnas Malikėnas (bosas). Šiame koncerte dirigavo vienas iūkiliausių Lietuvos dirigentų, choro „Vilnius“ bičiulis prof. Saulius Sondeckis.

Festivalio dalyviai

AKADEMINIS BALTARUSIJOS TELEVIZIJOS IR RADIJO CHORAS

Akademinis Baltarusijos televizijos ir radijo choras įkurtas 1931 metais. Nuo įkūrimo pradžios choras parengė daugybę skirtingų stilių, skirtingų epochų ir žanrų kūrinių – nuo liaudies dainų iki stambių formų oranžuočių. Nuo 1965 metų choro vyr. dirigentas ir meno vadovas buvo Viktoras Rovdo. Visą savo kūrybinę energiją, patirtį, sukauptas žinias jis pritaikė tam, kad padarytų chorą profesionaliu ir garsintų chorą Baltarusijoje ir už jos ribų. Už pasiekimus ir nuopelnus muzikinėje erdvėje 1990-ųjų  metų rugpjūtį chorui buvo suteiktas akademinio choro statusas. Vadovaujant Viktorui Rovdo choras stebino ir stulbino savo pasirodymais Rusijos, Slovėnijos, Vokietijos, Lenkijos, Vatikano klausytojus. Jau 2001 metais chorui suteiktas „Nusipelniusio Baltarusijos Respublikos kolektyvo“ vardas. Šiuo metu choras ir toliau sėkmingai tęsia solinius pasirodymus, dalyvauja konkursuose, įrašinėja muzikinius albumus, dabartinis choro meno vadovas ir dirigentas – Pavel Šepelev.

VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS CHORAS „JAUNA MUZIKA“

Profesionalus kamerinis choras, vadovaujamas dirigento ir kompozitoriaus Vaclovo Augustino. Lietuvoje vertinamas kaip vienas ryškiausių ir pajėgiausių vokalinių kolektyvų, kasmet surengiantis per 60 koncertų savo šalyje ir užsienyje. Choras „Jauna muzika“ yra penkiolikos tarptautinių chorų konkursų laureatas, 1993 m. Varnoje (Bulgarija) tarptautinių chorų konkursų asociacijos rengiamose Didžiųjų prizų nugalėtojų varžytuvėse laimėjęs aukščiausią apdovanojimą – Grand Prix Europeo. Svarbią vietą choro repertuare užima šiuolaikiniai tiek užsienio, tiek ir lietuvių kompozitorių kūriniai.
Vaclovas Augustinas (g. 1959) yra itin įvairiapusė asmenybė, sėkmingai besireiškianti pačiose įvairiausiose muzikos terpėse. 1981 m. baigė Lietuvos muzikos akademijos prof. Hermano Perelšteino choro dirigavimo ir 1992 m. prof. Juliaus Juzeliūno kompozicijos klasę. 1980–1992 m.dirbo „Ąžuoliuko“ muzikos mokykloje, o nuo 1992 m. yra choro „Jauna Muzika“ meno vadovas. V. Augustinas yra Lietuvos kompozitorių sąjungos, Lietuvos chorų sąjungos ir Amerikos choro dirigentų asociacijos narys.

Vilniaus miesto savivaldybės ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS

Vilniaus miesto savivaldybės ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS (meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus) – tai kolektyvas, garsus savo universalumu, profesionalumu, menine vaizduote. Todėl jis – laukiamas svečias ne tik Lietuvos bei užsienio šalių prestižiškiausiose koncertinėse salėse (tarp jų Théatre des Champs-Elysées, M. Glinkos, P. Čaikovskio ir kt.), bet ir estrados scenoje ar net smėlio karjeruose…
Per savo gyvavimo laiką Šv. Kristoforo kamerinis orkestras yra pelnęs platų pripažinimą ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Iš kitų Lietuvos kolektyvų Šv. Kristoforo kamerinis orkestras išsiskiria ypatingu stilistiniu universalumu. Pelnęs „barokinio orkestro“ bei retų partitūrų gaivintojo reputaciją, orkestras, anot muzikologų, dar yra ir „puiki bazė visiems lietuvių kompozitorių sumanymams“. Šiandien jo repertuare – daugiau kaip trisdešimties Lietuvos autorių opusai: nuo senosios muzikos iki Lietuvos muzikos akademijos studentų darbų.
Orkestro meno vadovas ir dirigentas Donatas Katkus vadovauja kolektyvui nuo pat pirmos jo gyvavimo dienos. Altistas, muzikologas, pedagogas D.Katkus studijavo Vilniaus ir Maskvos konservatorijose, stažavo Budapešte.
1995 m. pirmą kartą buvo sėkmingai įgyvendinta D. Katkaus idėja surengti Vilniuje muzikos festivalį vasarą.
Už vaisingą kūrybinę ir muzikinę-visuomeninę veiklą D. Katkus tapo 2001 m. Lietuvos nacionalinės premijos laureatu, 2003 m. pelnė Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) apdovanojimą.

Valstybinis choras „Vilnius“

Valstybinis choras „Vilnius“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Povilas Gylys) daugiau nei keturiasdešimtį metų gyvuojantis kolektyvas, nuolatinis įvairių festivalių, valstybinių renginių, dainų švenčių dalyvis, edukacinių programų rengėjas, kultūros projektų organizatorius, tarptautinių konkursų laureatas. Choro koncertinėje geografijoje – Šveicarija, Baltarusija, Lenkija, Vokietija, Olandija, Ispanija, Gruzija, Kuba ir daugelis kitų šalių.
Valstybinis choras „Vilnius“ yra įrašęs 16 kompaktinių plokštelių, atlikęs daugiau kaip 1200 stambios formos veikalų ir kūrinių a cappella. Tai – žymiausios Vakarų Europos chrestomatinės kompozitorių partitūros, religinės ir pasaulietinės muzikos pavyzdžiai, meistriškumo reikalaujanti šiuolaikinė chorinė kūryba, pramoginio žanro klasika bei lietuvių kompozitorių muzika, choro repertuare užimanti ypatingą vietą.
Nuo 2001 m. chorui „Vilnius“ vadovauja žymus chorvedys, LMTA profesorius, choro festivalių, konkursų Lietuvoje ir užsienyje laureatas, Pasaulio lietuvių dainų ir Baltijos šalių studentų švenčių „Gaudeamus“ meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, tarptautinių konkursų žiuri komisijų narys, Povilas Gylys.
Nuo 1988 m. P. Gylys yra Lietuvos muzikų sąjungos tarybos narys, 1991-aisiais tapo Lietuvos chorų sąjungos prezidiumo nariu, 1995 – 2006 – „Ąžuolų“ klubo prezidentas.
2004 m. prof. P. Gylys buvo apdovanotas Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino karininko kryžiumi.

Sutinku
Font Resize
Contrast