VI Šv. Jokūbo festivalis

Apie festivalį

Veržlus, profesionalus, lydimas ypatingos dvasingumo auros – toks į rudenėjančio Vilniaus padangę jau šeštą kartą grįžta Šv. Jokūbo sakralinės muzikos festivalis, vilniečius ir miesto svečius muzikos garsais šildęs rugsėjo 4-spalio 15 d. Šie metai buvo išskirtiniai festivalio namų – Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios – šeimininkams broliams dominikonams: ordinas minėjo 800 metų jubiliejų.

Renginiuose, šalia garsiausių profesionalių Lietuvos chorų, orkestrų ir žymiausių Lietuvos muzikantų, svečiavosi ir savo itin aukšta atlikimo kultūra nustebinęs Baltarusijos muzikos akademijos studentų choras (vadovė I. Bodyako). Festivalis džiugino ir lietuviškų kolektyvų įvairove: šalia festivalio šeimininkų, choro „Vilnius“, dalyvavo Vilniaus universiteto giedojimo mokykla „Schola Cantorum Vilnensis“ (vadovas Romualdas Gražinis), Lietuvos kariuomenės orkestras (vadovas mjr. E. Ališauskas), Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“.

 

Festivalis tapo erdve dviems premjeroms: būtent Šv. Jokūbo festivalio scenoje pirmą kartą suskambėjo žymaus ir aktyvaus dabarties choro dirigento Vytauto Miškinio „Pastoral Mass”, o choras „Vilnius” publikai dovanojo Alfredo Schnittke’s Koncerto chorui premjerą Lietuvoje.
Festivalio koncertai vyko nuolatinėmis tapusiose erdvėse – Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje ir Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (jėzuitų) bažnyčioje. Per penkerius gyvavimo metus šis festivalis tapo ne tik sakralinės muzikos skleidėju, bet ir Vilniaus miesto kultūrinės traukos centru, papuošdamas sostinę ir kitus Lietuvos miestus profesionalių Lietuvos ir kitų šalių meno kolektyvų pasirodymais.

Visi festivalio renginiai – nemokami.
Festivalį organizuoja:
Koncertinė įstaiga valstybinis choras VILNIUS
Pamokslininkų ordino Dominikonų Vilniaus šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo vienuolynas

Festivalį globoja:
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas

Festivalio akimirkos

Festivalio dalyviai

CHORAS „VILNIUS“

Penktą veiklos dešimtmetį įpusėjęs choras „Vilnius“ yra vienas ryškiausių Lietuvos chorinės muzikos kolektyvų. Brandžiu ir menišku atlikimu, edukacine veikla ir įvairiapusiu repertuaru garsėjantis choras gali didžiuotis įvaldęs praeities epochų klasikos fondą, tačiau taip pat veržliai žengiantis kartu su šiandienos meno aktualijomis. Choro scenos partneriai – žymūs solistai, pagrindiniai Lietuvos orkestrai.

„Vilniaus“ meninę brandą lemia ilgus metus jo vadovų nenuilstamai ugdytas profesionalumas. Dabartinis choro vyriausiasis dirigentas – žymus Lietuvos chorvedys ir pedagogas Artūras Dambrauskas, šias pareigas 2015 m. perėmęs iš ilgamečio meno vadovo ir dirigento prof. Povilo Gylio. Naujas kolektyvo kūrybinio kelio trajektorijas brėžiantis dirigentas atnešė jaunatviškų permainų, skatinančių choro kūrybinį augimą ir suteikiančių jam galimybę dar labiau atskleisti savo įvairiapusiškumą.

Ypatingą dėmesį „Vilnius“ skiria lietuviškos muzikos sklaidai – kasmet parengia lietuvių kompozitorių kūrinių premjerų, didžiąją dalį choro įrašų taip pat sudaro lietuvių autorių opusai.

Nuo 2011 m. rengiamas tarptautinis Šv. Jokūbo festivalis – dar viena choro „Vilnius“ iniciatyva, kiekvieną rudenį dovanojanti nepamirštamų susitikimų su chorine sakraline muzika.

VILNIAUS UNIVERSITETO GIEDOJIMO MOKYKLA „SCHOLA CANTORUM VILNENSIS“

„Schola Cantorum Vilnensis“ aktyviai dalyvauja ir akademiniame gyvenime – atlieka mokslinę ir praktinę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės liturginių tradicijų restauraciją, siekia formuoti autentišką, tyrimų rezultatais pagrįstą Vilniaus giedojimo mokyklos muzikinį skambesį.

BALTARUSIJOS MUZIKOS AKADEMIJOS STUDENTŲ CHORAS

Kolektyvo istorija mena 1962 metus, kai Baltarusijos muzikos akademijoje įsteigus Choro dirigavimo katedrą buvo suburtas mišrus studentų choras. Jam 45 metus vadovavo ryški šalies muzikinio pasaulio figūra profesorius Viktoras Rovdo, kuris išvedė kolektyvą į profesines aukštumas ir tarptautines arenas. Ypatingos sėkmės ir pripažinimo choras sulaukė 1990-aisiais, pelnydamas apdovanojimus Moldovoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Baltarusijoje vykusiuose konkursuose. Nuo 2007 m. choro meno vadovė ir dirigentė – Inessa Bodyako, tarptautinių konkursų laureatė, Chorinio dirigavimo skyriaus vedėja, sėkmingai tęsianti savo profesoriaus V. Rovdo pradėtą darbą. Naują kolektyvo kūrybinį laikotarpį žymi ne tik puikūs spaudos atsiliepimai, liudijantys aukštą dainavimo kultūrą, harmoningą skambesį ir išskirtinį meistriškumą, bet ir pergalės prestižiniuose tarptautiniuose konkursuose Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Šveicarijoje.

Baltarusijos valstybinės muzikos akademijos choras aktyviai koncertuoja tiek savo šalyje, tiek už jos ribų. Jo dėka Baltarusijoje pirmą kartą skambėjo G. F. Händelio oratorija „Izraelis Egipte“, A. Schnittke´s „Requiem“, G. Gershwino opera „Porgis ir Besė“ bei kiti. Pastaruoju metu choras vykdo projektą „XX amžiaus choro puslapiai“ – koncertuose pristato šiuolaikinę lenkų, šveicarų, bulgarų, Lotynų Amerikos chorinę muziką. Choro dainininkai nuolat dalyvauja užsienio pedagogų meistriškumo kursuose. Pastarąjį dešimtmetį kolektyvas išleido tris kompaktines plokšteles ir du DVD.

LIETUVOS KARIUOMENĖS ORKESTRAS

Lietuvos kariuomenės orkestras įkurtas 1991 m. rugsėjo 4 d. Pirmasis kapelmeisteris buvo majoras Justinas Jonušas (1938–2013). Šiuo metu orkestrą sudaro 57 profesionalūs muzikantai, jiems vadovauja kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas, jam talkina dirigentas kapitonas Dainius Pavilionis.

Lietuvos kariuomenės orkestras dalyvauja valstybės svečių sutikimo ceremonijose, iškilminguose valstybiniuose renginiuose, Lietuvos kariuomenės šventėse, taip pat rengia defiliadas. Orkestras koncertuoja ir Lietuvos visuomenei, yra išleistos septynios kompaktinės plokštelės.

Nuo pat įkūrimo pradžios orkestras bendradarbiauja su kitais Europos Sąjungos ir NATO šalių kariniais orkestrais ir jų dirigentais, sėkmingai dalyvavo karinės muzikos festivaliuose ir koncertuose Vokietijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Nyderlanduose, Danijoje, Prancūzijoje, Estijoje, Švedijoje, Čekijoje.

Lietuvos kariuomenės orkestras yra grojęs su solistais Povilu Stravinsku (fortepijonas), Sergijumi Kirsenka (tūba), Daumantu Slipkumi (fortepijonas), akompanavęs dainininkams Virgilijui Noreikai, Asmik Grigorian, Veronikai Povilionienei, Charsie Sawyer, kitiems atlikėjams ir ansambliams.

Savo bibliotekoje Lietuvos kariuomenės orkestras turi per tūkstantį lietuvių ir užsienio kompozitorių kūrinių, kurie saugomi kasetėse ir kompaktinėse plokštelėse. Nemaža orkestro įrašų yra ir Lietuvos radijo ir televizijos fonotekose.

ŠIAULIŲ VALSTYBINIS KAMERINIS CHORAS POLIFONIJA

Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ – vienas žinomiausių Lietuvos profesionalių chorų, išaugęs iš Sigito Vaičiulionio 1974 m. įkurto senosios muzikos ansamblio, kuris vienintelis Lietuvoje tada dainavo renesanso ir baroko kūrinius. Iš pradžių kolektyvą globojo Šiaulių pedagoginis institutas, vėliau – Šiaulių aukštesnioji muzikos mokykla.

Platus choro repertuaras apima kūrinius nuo renesanso iki šiuolaikinės muzikos. Choras yra koncertavęs su Lietuvos nacionaliniu ir valstybiniu simfoniniais orkestrais, Lietuvos ir Šv. Kristoforo kameriniais orkestrais, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro ir Klaipėdos kameriniu orkestrais, „Vilnius Sinfonietta“, Lietuvos kariuomenės orkestru, valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“, Baltarusijos valstybiniu kameriniu, Lvovo filharmonijos, Sankt Peterburgo valstybiniu simfoniniu orkestrais, ansambliais „Musica humana“, „Senosios muzikos akademija“ (Rusija) ir kitais garsiais muzikos kolektyvais.

Sutinku
Font Resize
Contrast