V Šv. Jokūbo festivalis

Apie festivalį

Šių metų festivalio akcentas – iškilmingai atidarytas Vilniaus karilionas. Brolių dominikonų iniciatyva buvo realizuota: rugsėjo 6 d. Šv. Jokūbo festivalio atidarymo koncertą pratęsė vieno moderniausių pasaulyje kariliono debiutinis koncertas, kurio Bažnyčios šventoriuje, aplink bažnyčią ir Lukiškių aikštėje klausėsi šimtai vilniečių ir sostinės svečių. Šiai iškiliai progai kompozitorius Giedrius Kuprevičius dedikavo savo naująjį kūrinį „Pirmasis prisilietimas“.

Intensyvią programą Šv. Jokūbo festivalis siūlė rugsėjo 6-spalio 4 d. Trylika koncertų buvo surengti ne tik Vilniuje ir Kaune; sakralinės muzikos garsai džiugino ir regionų gyventojus – kultūros mylėtojus Vievyje, Videniškiuose, Šalčininkuose.

Festivalyje besisvečiavę kamerinis choras „Mosaic“ (Didžioji Britanija, vyr. dirigentas Ben Gaughran) ir choras „Schola Cantorum“ (Norvegija, vyr. dirigentė Tone Bianca Sparre Dahl), šalia choro muzikos klasikos, publiką supažindino ir su mums retai girdima savo šalių kompozitorių kūryba. Išskirtinai lietuviškos muzikos programą parengė Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ (vadovas ir dirigentas Tomas Ambrozaitis), choro meno aukso fondu dalinosi Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ (vadovas ir dirigentas Remigijus Adomaitis). Festivalio šeimininkai choras „Vilnius” parengė net keturias kolektyvo daugiabriauniškumą atskleidžiančias programas.

Atgarsiai:

https://www.15min.lt/kultura/naujiena/renginiai/sostineje-suskambo-unikalus-instrumentas-29-526268

https://lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/2015/09/06/news/pirma-karta-skambejo-vilniaus-karilionas-3070366/

 

Festivalio akimirkos

Festivalio dalyviai

Choras "Vilnius"

Choras „Vilnius“ – inovatyvus, lankstus, kūrybiškas, vienas pajėgiausių chorų Lietuvoje, garsėjantis
brandžiu ir menišku atlikimu, edukacine veikla ir įvairiapusiu repertuaru. Nuo 2015 m. chorui vadovauja
Artūras Dambrauskas, inicijuojantis naują, daugiabriaunę kolektyvo kūrybinę strategiją.
Choras „Vilnius“ gali didžiuotis įvairių epochų chorinės muzikos aukso fondo gausa: tai kanoniniai
J. S. Bacho, L. van Beethoveno opusai, įvairių kompozitorių stambių žanrų klasika – J. Brahmso,
L. Cherubini, W. A. Mozarto, G. Verdi „Requiem“, J. Haydno, O. di Lasso, C. Jenkinso, G. Palestrinos,
G. Rossini, F. Schuberto „Stabat Mater“ ir daugybės kitų kūrėjų oratorijos, mišios, taip pat ir smulkiųjų
žanrų kūriniai. Kolektyvas aktyviai rengia lietuvių autorių premjeras, pastaruoju metu choras savo
repertuarą spalvina ir lengvesnėmis spalvomis.
Visuomeniškai aktyvus kolektyvas, siekdamas prisidėti prie iniciatyvos Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo
bažnyčios bokšte įrengti karilioną, nuo 2011 m. organizuoja Tarptautinį šv. Jokūbo festivalį. Palaipsniui
jis tapo ryškiu chorinės muzikos įvykiu, publikai kasmet rudenį pristatančiu sakralinę lietuvių ir
užsienio autorių kūrybą.

Kamerinis choras „Mosaic“ (Didžioji Britanija)

Mosaic“ – tai energingas kolektyvas iš Vokingo, koncertuojantis tiek įvairiuose Didžiosios Britanijos miestuose, tiek sostinėje Londone. Choristų muzikinė patirtis yra įvairi, tai atspindi ir kolektyvo pavadinimas: nuo muzikų absolventų, buvusių katedros choristų, operos solistų iki šokio trupių narių ir didelę dainavimo kituose choruose patirtį turinčių choristų.

„Mosaic“ tikslas yra ne tik  kurti aukščiausius standartus atitinkančius projektus, bet ir suteikti džiaugsmo savo klausytojams. Choro repertuare – įvairiausių žanrų muziką. Choras dainuoja sakralinius ir pasaulietinius kūrinius nuo Renesanso iki mūsų laikų, nuo T. Talis iki J.  Tavener, nuo G. Bizet iki „The Beatles“ ir t. t. Taip pat savo koncertų programas kolektyvas dažnai paįvairina vokalinių ir instrumentinių solo partijomis, kurias atlieka patys choristai.

Choras „Schola Cantorum“ (Norvegija)

Choras Schola Cantorum“ garsėja savo garbinga istorija ir dideliomis ambicijomis. Schola Cantorum“ buvo įsteigta 1964 m. kompozitoriaus K. Nystedt (1915–2014 m.) kaip Oslo universiteto Muzikos katedros choras. K. Nystedt chorinė kūryba tapo „Schola Cantorum“ repertuaro pagrindu.
Šiandien „Schola Cantorum“ yra vienas pirmaujančių kamerinių chorų Norvegijoje, taip pat šis kolektyvas yra pripažintas ir aukštai vertinamas už šalies ribų. Beveik visi choristai turi aukštąjį muzikinį išsilavinimą. Išskirtinis kolektyvo bruožas – naujai sukurtų kūrinių atlikimas.

Choro tikslas – siekti kuo aukštesnio meninio lygio, kokį tik gali pasiekti mėgėjų choras. Nuo 2002 m. „Schola Cantorum“ dirigentė yra Tone Bianca Sparre Dahl. Kurį laiką Tone buvo Norvegijos Muzikos akademijos direktorė; šiuo metu ji yra Norvegijos Muzikos akademijos docentė ir dėsto Oslo Valdorfo mokyklos Muzikos katedroje. Ji dažnai kviečiama diriguoti kitais kolektyvais bei vesti seminarus Norvegijoje ir užsienyje. Dirigentės paskaitos apie bendravimą ir darbą su choru yra labai vertinamos profesionalų, o šias problemas ji yra nagrinėjusi savo knygoje „The Choir. Singing – Leading – Communicating“.

Šiaulių berniukų ir jaunių choras „Dagilėlis“

Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ yra vienas ryškiausių šio žanro kolektyvų Lietuvoje. „Dagilėlis“ kiekvienais metais surengia dešimtis koncertų. Jo klausosi ir jam ploja šimtai klausytojų įvairiose Lietuvos ir užsienio koncertų salėse. Jaunieji dainininkai užburia klausytojų širdis emocionalumu, džiugina puikiai atliekama muzika, skambiais balsais. „Dagilėlio“ indėlis į kultūrinį Šiaulių bei Lietuvos gyvenimą, puoselėjamas chorinio dainavimo tradicijas ir Lietuvos choro meno atstovavimą užsienyje, įvertintas Lietuvos Respublikos Prezidentų padėkos raštais, diplomais, Lietuvos liaudies kultūros centro ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondo „Aukso Paukštė“ nominacijomis, o specialiu prizu „Mūsų vardas Lietuva“ apdovanotas už Lietuvos Dainų švenčių tradicijų, kurios yra įrašytos į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą, puoselėjimą.
Šiaulių berniukų ir jaunuolių chorą „Dagilėlis“ 1990 metais įkūrė ir jam vadovauja Remigijus Adomaitis. Lietuvos vardą „Dagilėlis“ garsina prestižinėse Europos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kinijos koncertų salėse. Tai vienintelis Lietuvos kolektyvas, kuris koncertavo Sankt Peterburgo valstybiniame Ermitaže (Rusija), Berlyno valstybinėje operoje „Unter den Linden“ (Vokietija), Filadelfijos meno atlikėjų „Kimmel“ centre (Jungtinės Amerikos Valstijos), žymiojoje Maria Laach abatijos bažnyčioje (Vokietija), prestižinėje Pekino didžiojoje liaudies salėje (Kinija).

Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“

Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, praėjusiais metais atšventęs savo veiklos 40-metį, yra vienas ilgiausiai gyvuojančių profesionalių Lietuvos chorų. Jis išaugo iš dirigento Sigito Vaičiulionio įkurto vokalinio senosios muzikos ansamblio. Vėliau choras buvo pavadintas „Polifonijos“ vardu, jam buvo suteiktas profesionalaus kolektyvo statusas. Nuo 2011 metų kolektyvui vadovauja Tomas Ambrozaitis.
Platus choro repertuaras apima kūrinius nuo Renesanso iki šiuolaikinės muzikos. Choras yra koncertavęs su Lietuvos nacionaliniu ir valstybiniu simfoniniais orkestrais, Lietuvos kameriniu ir Šv. Kristoforo orkestrais,  Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro ir kameriniu orkestrais, „Vilnius Sinfonietta“, Lietuvos kariuomenės orkestru, valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“, Baltarusijos valstybiniu kameriniu, Lvovo filharmonijos (Ukraina), Sankt Peterburgo valstybiniu simfoniniu (Rusija) orkestrais, o taip pat su tokiais ansambliais kaip „Musica humana“, „Senosios muzikos akademija“ (Rusija) ir kitais garsiais muzikos kolektyvais.

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ – Lietuvos pučiamųjų orkestrų flagmanas, kuriantis jau 59-ąjį sezoną. Bendradarbiauja su žymiausiais Lietuvos bei užsienio atlikėjais, kompozitoriais ir dirigentais, užtikrindamas aukščiausią meninį lygį, atlikimo pučiamaisiais muzikos instrumentais kultūrą ir tradicijas. Tai universalus kolektyvas, atliekantis klasikinius, šiuolaikinius, sakralinius, estradinius, džiazo kūrinius, pasaulio ir mūsų šalies kompozitorių kūrybą.
Vadovas Deividas Staponkus, vyr. dirigentas Ugnius Vaiginis.

Sutinku
Font Resize
Contrast