XI Šv. Jokūbo festivalis

Apie festivalį

XI tarptautinis Šv. Jokūbo festivalis
2021 m. rugsėjo 11 d. – spalio 26 d.

Šiais metais festivalis skiriamas Šv. Jokūbo metams ir Dominikonų ordino įkūrėjui Šv. Dominykui.

Festivalį organizuoja:
Koncertinė įstaiga valstybinis choras VILNIUS
Pamokslininkų ordino Dominikonų Vilniaus šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo vienuolynas

Festivalį globoja:
LR prezidentas GITANAS NAUSĖDA
Vilniaus arkivyskupas metropolitas GINTARAS GRUŠAS

Festivalio akimirkos

Festivalio programa

Festivalio dalyviai

Valstybinis choras „Vilnius“

Rugsėjo 11 d., šeštadienį, 20 val. Vilniaus Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo  bažnyčioje Valstybinis choras „Vilnius“ festivalį atverė jau tradicija tapusia kūrinio premjera. Šį kartą, Dominikonų ordino užsakymu, festivalyje skambėjo šiuolaikinio estų kompozitoriaus Pärt Uusberg kūrinys „Mon âme a soif“.  Tai šešių dalių opusas, atliekamas prancūzų kalba. Kūrinio, bylojančio apie „sielos troškulį“, pasaulinė premjera nesenai įvyko Taline, o antroji premjera vyko Šv. Jokūbo festivalio pradžios koncerte Vilniuje.

„Net tada, kai jis tyli“ – naujai parengta festivalio organizatoriaus, Valstybinio choro „Vilnius“ programa. Verčiami šiuolaikinės chorinės muzikos puslapiai – Vaclovo Augustino, Giedriaus Svilainio, Donato Zakaro, Kimo André Arnesen, Olos Gjeilo, Pēterio Plakidžio, Arvo Pärt kūriniai – atskleis choro įvairiapusiškumą ir įtaigą. Šią programą rugsėjo 26 d. galėjo išgirti Kaišiadorių, spalio 9, 17 d. – Panevėžio ir Molėtų klausytojai.

Vilniaus ortodoksų Šventosios Dvasios vienuolyno šventinis choras

Vilniaus ortodoksų Šventosios Dvasios vienuolyno šventinis choras festivaliui parengė programą, atskleidžiančią kolektyvo puoselėjamo graikiško atlikimo stiliaus ir senovinio Kijevo vienbalsio giedojimo tradicijas. Koncerto programa „Ieškokite Dievo karalystės“, turtinga savo įvairove ir kvietimu vienytis, skambėjo 2021 m. rugsėjo 13 d., pirmadienį, 20 val. Vilniaus Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje. Dirigentė – Tatjana Skovorodko.

Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“

Antrą festivalio premjerą pristatė jubiliejinius metus minintis Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“Rugsėjo 18 d., šeštadienį, 20 val., Vilniaus Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje kolektyvas pirmą kartą atliko lietuvių moterų kompozitorių įkvėptą šiuolaikinės muzikos programą „Ludi Fortunae“. Zitos Bružaitės, Ramintos Šerkšnytės, Jurgitos Mieželytės muzika subrandino kūrybinį sprendimą, įkvepiantį novatoriškam liaudies instrumentų skambesiui, saviraiškai ir netikėtiems muzikiniams sąskambiams.

Čiurlionio kvartetas ir Asta Krikščiūnaitė (sopranas)

Subtilią programą kamerinės muzikos gerbėjams parengė ilgamečiai scenos partneriai – Čiurlionio kvartetas ir sopranas Asta KrikščiūnaitėRugsėjo 22 d., trečiadienį, 20 val., Vilniaus Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje skambėjo Joseph Haydn, Johannes Brahms, Fausto Latėno kūryba ir retai Lietuvoje atliekamas Ottorino Respighi „Il Tramonto“ („Saulėlydis“) balsui ir styginių kvartetui, pelnytai laikomas vienu brandžiausių kompozitoriaus opusų.

Klaipėdos Brass kvintetas ir Rita Petrauskaitė (sopranas)

Pirmą kartą festivalyje pasirodė svečiai iš pajūrio – rugsėjo 29 d. 20 val., šeštadienį, Vilniaus Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje – Klaipėdos Brass kvintetas ir Rita Petrauskaitė (sopranas) papasakos „Soprano ir trimito meilės istoriją“. Kvintetas, susibūręs dar 1986 m., garsėja originaliomis programomis ir repertuaro įvairove, tad ir ši programa ne išimtis. Joje atsiskleis ir R. Petrauskaitės balso galimybės, ir kolektyvo meistriškumas.

Estijos filharmonijos kamerinis choras

Viena iš festivalio kulminacijų – Estijos filharmonijos kamerinio choro koncertas. Šis prestižinis ir vienas labiausiai tituluojamų kolektyvų paskutinį kartą Lietuvoje lankėsi 2007 m., tad choro viešnagė ir pasirodymas Vilniuje – nepaprasta muzikinė dovana klausytojams. Pasaulyje pripažintas ir su garsiausiais dirigentais dirbantis kolektyvas atliks savo vizitine kortele jau tapusią A. Pärt kūrybą ir ytin retai skambantį Maurice Duruflé „Requiem“ – sodrių sąskambių kupiną kūrinį, atliekamą pritariant vargonams (Kadri Toomoja). Maestro Tõnu Kaljuste diriguojamo choro koncertas vyko spalio 8 d. 20 val., penktadienį, Vilniaus Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje.

Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“

Net du koncertus – spalio 10 d. Alytuje ir spalio 16 d. Vilniuje – surengė ypatingas festivalio dalyvis – berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis. Maestro Remigijaus Adomaičio vadovaujamas choras raško pergales ir prizus tarptautiniuose konkursuose, yra pelnytai vertinamas už nepaprastą choro skambėjimą ir profesionalumą. Šv. Jokūbo festivalio klausytojams – gurmaniški įvairių epochų kompozitorių opusai ir tradicinės giesmės.

Dirigentas Vinzenz Weissenburger (Vokietija)

Pirmą kartą prie valstybinio choro „Vilnius“ dirigento pulto stos įvairiems pasaulio chorams ir orkestrams diriguojantis svečias iš Vokietijos, maestro Vinzenz Weissenburger. „Tarp mūsų ir Dievo“ – išskirtinė programa, kruopščiai sudėta paties dirigento. Kompozitorių Johannes Brahms, Johann Sebastian Bach, Frank Martin, Franciso Poulenco opusai – pakylėjimo, susikaupimo ir dvasinės harmonijos raiška, paveiki ir klausytojams, ir  atlikėjams. Koncertas vyko spalio 13 d., trečiadienį, 20 val. Vilniaus Šv. ap. Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje.

Lietuvos kariuomenės orkestras

Vienuoliktojo tarptautinio Šv. Jokūbo festivalio pabaigos koncertui pasirinktas įspūdingas kūrinys – vengrų kompozitoriaus Frigyes Hidas (1928–2007) „Requiem“. 1996 m. parašytas veikalas yra dedikuotas Vengrijos revoliucijos metinėms, išlaiko tradicinėms mišioms būdingas dalis ir atliekamas lotynų kalba. Pirmą kartą Lietuvoje šis kūrinys buvo atliktas daugiau nei prieš dešimtmetį, o spalio 23 d., šeštadienį, 20 val., Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje (Šv. Jono g. 12) buvo naujai atliktas valstybinio choro „Vilnius“, keturių solistų bei Lietuvos kariuomenės orkestro, diriguojamų Dainiaus Pavilionio.

Sutinku
Font Resize
Contrast